Inspekcja higieny, certyfikacja HACCP

Certyfikacja systemu HACCP

Usługi gastronomiczne w Polsce obejmują coraz to szerszy zakres, jak również coraz większą grupę klientów. Zakłady, które chcą odnieść sukces na rynku muszą zatem w swojej strategii ująć nie tylko wymagania klienta, ale również zapewnić sobie przewagę konkurencyjną poprzez wdrożenie, utrzymanie oraz doskonalenie odpowiedniego systemu zapewnienia bezpieczeństwa i jakości żywności – HACCP.

Krótki opis, czym jest system HACCP

Czym jest system HACCP?

HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) to system zarządzania bezpieczeństwem żywności, który ma na celu identyfikację, ocenę i kontrolę zagrożeń związanych z produkcją, przetwarzaniem, przechowywaniem i dystrybucją żywności. Koncentruje się na zapobieganiu zagrożeniom, takim jak: zanieczyszczenia mikrobiologiczne, chemiczne i fizyczne, które mogą wystąpić w różnych etapach łańcucha produkcji żywności.

Dlaczego warto zainwestować w certyfikację HACCP?

Nasza usługa inspekcji higieny została zaprojektowana w celu oceny wdrożenia systemu HACCP i zapewnienia skutecznego funkcjonowania zasad bezpiecznej produkcji żywności w zakładach produkcyjnych, gastronomicznych oraz zbiorowego żywienia. To doskonały sposób sprawdzenia poprawności funkcjonowania HACCP oraz jego doskonalenia w codziennych warunkach funkcjonowania podmiotu.

Obiektywne i bezstronne inspekcje prowadzone w oparciu o tzw. „checklistę” pozwalają ocenić skuteczność i poprawność wdrożenia zasad systemu HACCP wraz z Dobrą Praktykę Produkcyjną (GMP) i Dobrą Praktyką Higieniczną (GHP).

Podczas inspekcji higieny, wykonywanej w ramach certyfikacji systemu HACCP, można również sprawdzić poprawność oraz aktualność prowadzonej dokumentacji i zapisów, a szczegółowy raport da nam kompletną informację o faktycznym stanie funkcjonowania zakładu, ale też systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności.

Wymienienie potencjalnych odbiorców usługi

Kto powinien postarać się o uzyskanie certyfikatu HACCP?

Certyfikat HACCP jest szczególnie istotny dla przedsiębiorstw działających w branży spożywczej, które są odpowiedzialne za produkcję, przetwarzanie, dystrybucję, przechowywanie, transport i sprzedaż żywności. Poprawne przejście inspekcji systemu HACCP to zapewnienie bezpieczeństwa swoich produktów, co przyczynia się do spełnienia wymagań prawnych i regulacyjnych oraz zyskania zaufania konsumentów.

O certyfikat HACCP mogą ubiegać się:

  1. Producenci żywności – firmy zajmujące się produkcją żywności w szerokim zakresie produkcyjnym.
  2. Zakłady gastronomiczne – restauracje, bary, stołówki, catering i inne usługi gastronomiczne. 
  3. Firmy zajmujące się przechowywaniem i dystrybucją żywności – magazyny, chłodnie, centra logistyczne oraz firmy transportowe, które zajmują się przechowywaniem i transportem żywności.
  4. Supermarkety i sklepy spożywcze.
  5. Hotele i ośrodki wypoczynkowe – obiekty oferujące usługi gastronomiczne i cateringowe, gdzie przygotowywana jest żywność. 
  6. Zakłady produkujące opakowania żywności – firmy produkujące materiały i opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością. 
  7. Instytucje opiekuńcze – szpitale, domy opieki, przedszkola i szkoły, które zapewniają posiłki dla swoich podopiecznych. 

Certyfikat HACCP pomaga zapewnić identyfikację produktów, a potwierdza, że są one wytwarzane w sposób bezpieczny, z minimalnym ryzykiem wystąpienia zanieczyszczeń mikrobiologicznych, chemicznych czy fizycznych. Ponadto stanowi potwierdzenie, że procesy przygotowywania i serwowania żywności spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, co jest istotne dla ochrony zdrowia konsumentów i zapobiegania chorobom przenoszonym drogą pokarmową.

Jak wygląda proces certyfikacji HACCP?

Audyt systemu HACCP opiera się na indywidualnie opracowanych listach kontrolnych tzw. checklistach, które umożliwiają weryfikację zachowania higieny na wszystkich etapach produkcji, m.in.: przyjęcie towaru, magazynowanie w warunkach chłodniczych, obróbka cieplna, mycie i dezynfekcja, higiena personelu, stan techniczny pomieszczeń, kontrola szkodników oraz kontrola ciał obcych. Audyt obejmuje cały łańcuch produkcji żywności – „od pola do stołu”.

Wyróżniamy dwa rodzaje pakietów inspekcji higieny, realizowanych w ramach certyfikacji HACCP:

  1. Podstawowy – składa się z pytań opartych na wymaganiach zgodnych z aktualnymi europejskimi i krajowymi przepisami w zakresie GMP/GHP i HACCP.
  2. Wyższy – składa się z pytań opartych na wymaganiach zgodnych z aktualnymi europejskimi i krajowymi przepisami w zakresie GMP/GHP i HACCP, ale rozszerzony jest o elementy zarządzania jakością oraz badania mikrobiologiczne, m.in. powierzchni, mających bezpośredni kontakt z żywnością, urządzeń, czy rąk pracowników.

Na zakończenie każdego audytu placówka otrzymuje raport końcowy, który składa się z dwóch części:

  1. Pierwsza część raportu uwzględnia procentową liczbę otrzymanych punktów dla poszczególnych obszarów.
  2. Druga część składa się z wyodrębnienia przez auditora mocnych i słabych stron placówki. Audyt kończy się otrzymaniem świadectwa zgodności, które przyznawane jest na cały następny rok.

Zapytaj

o szczegóły

oferty

Wyślij zapytanie

Szczegółowy opis procesu wydania certyfikatu oraz tego, na jak długo jest on przyznawany

Kiedy przyznawany jest certyfikat HACCP?

Certyfikat HACCP jest przyznawany po:

  1. Wdrożeniu systemu HACCP – przedsiębiorstwo musi opracować, wdrożyć i utrzymywać system HACCP zgodny z wymaganiami. Oznacza to identyfikację zagrożeń, ocenę ryzyka, ustanowienie krytycznych punktów kontrolnych (CCP), wdrożenie działań kontrolnych, monitorowanie i dokumentowanie procesów.
  2. Przeprowadzeniu audytu certyfikacyjnego – składającego się z oceny dokumentacji systemu HACCP, aby upewnić się, że został odpowiednio wdrożony i jest zgodny z wymogami, a także audyt na miejscu, podczas którego inspektorzy oceniają faktyczne wdrożenie i funkcjonowanie systemu HACCP w firmie, w tym przestrzeganie zasad, efektywność kontroli i dokumentacji.
  3. Spełnieniu wymagań – jeżeli firma spełnia wszystkie wymagania i standardy określone przez HACCP, certyfikat jest przyznawany. W przypadku stwierdzenia niezgodności, firma musi je skorygować i przejść dodatkowy audyt.

Na jak długo jest przyznawany certyfikat HACCP?

Certyfikat HACCP jest zazwyczaj przyznawany na okres trzech lat. Jednakże, aby pozostał ważny przez cały ten czas, firma musi przejść regularne audyty nadzoru, które odbywają się co najmniej raz w roku. Inspekcje te mają na celu sprawdzenie, czy system HACCP jest nadal skutecznie wdrożony i czy firma przestrzega wszystkich wymagań dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Aby odnowić certyfikat HACCP, firma musi przejść pełny proces recertyfikacji, który obejmuje ponowną ocenę całego systemu HACCP, podobnie jak w przypadku pierwszego audytu.


Dlaczego przejść certyfikację HACCP w Bureau Veritas?

Doskonała umiejętność auditowania według zasad HACCP. Znajomość specyfiki rynku: producenci żywności, zbiorowe żywienie, catering.

Obecność w 140 krajach świata, co oznacza podwójną korzyść dla Klienta: międzynarodowe doświadczenie połączone z doskonałą znajomością lokalnego rynku.

Posiadamy wysoko wykwalifikowaną kadrę auditorów, których bogate doświadczenie gwarantuje partnerskie podejście w czasie prowadzenia inspekcji.

Wypełnij formularz kontaktowy
Jak możemy Ci pomóc?
Proszę zaznaczyć przynajmniej jedną opcję wyboru

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.

* Pola wymagane