Dyrektywa CSRD

ANKIETA ZGODNOŚCI Z DYREKTYWĄ CSRD

Wraz z nadchodzącą implementacją nowej Dyrektywy CSRD, firmy stają w obliczu konieczności dostosowania swoich praktyk i procesów do bardziej rygorystycznych wymogów raportowania. Niniejsza ankieta samooceny ma na celu pomóc Państwa organizacji w ocenie aktualnego stanu przygotowania do spełnienia wymogów CSRD.

UWAGA! Kwestionariusz zawiera 16 pytań. Czas przeznaczony na odpowiedzi jest szacowany na ok. 5 min.  Do ankiety można wielokrotnie powracać. 

SPRAWDŹ SWOJĄ ZGODNOŚĆ Z CSRD! 

Wypełnij ankietę i sprawdź swoją zgodność z CSRD!!

Aby przejść do ankiety należy wskazać, Ile średnio pracowników zatrudnia Państwa organizacja w ciągu roku obrotowego:

 


 

1. Czy sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju lub niefinansowa obejmuje całą organizację, uwzględniając sprawozdawczość finansową, agregację danych, konsolidację i spółki zależne?

ŁAD KORPORACYJNY

2. Czy w Państwa organizacji realizowany jest ustrukturyzowany proces zarządzania kwestiami zrównoważonego rozwoju w kontekście zarządzania wpływem i ryzykiem oraz formy informowania?


 

3. Czy w Państwa organizacji istnieje oficjalny proces informowania Zarządu, Rady Nadzorczej i ich komitetów na temat kwestii zrównoważonego rozwoju, takich jak wpływ organizacji na otoczenie, zagrożenia, szanse oraz monitorowanie polityk?


 

4. Czy określono zasady, według których Zarząd, Rada Nadzorcza i ich komitety uwzględniają otrzymane informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju podczas przeglądu strategii, podejmowania decyzji inwestycyjnych lub biznesowych?


 

5. Czy kwestie zrównoważonego rozwoju zostały uwzględnione w systemach motywacyjnych Rady Nadzorczej, Zarządu i ich komitetów?


 

6. Czy w organizacji przeprowadzono procedury należytej staranności, takie jak analiza wpływu organizacji na otoczenie w obszarach ESG (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie), obejmując cały łańcuch wartości?


 

7. Czy w organizacji wdrożono system zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej w odniesieniu do procesu sprawozdawczości z zakresu zrównoważonego rozwoju?

STRATEGIA

8. Czy w Państwa organizacji przeprowadzono ocenę gotowości do raportowania zgodnie z wymaganiami Dyrektywy CSRD, tj. analizę luk?


 

9. Czy proces analizy podwójnej istotności jest powiązany z ogólnym procesem zarządzania ryzykiem w organizacji?


 

10. Czy w Państwa organizacji zdefiniowano najważniejsze aspekty związane z zrównoważonym rozwojem na podstawie analizy podwójnej istotności?


 

11. Czy organizacja prowadzi dialog z interesariuszami i uwzględnia ich opinię w kontekście strategii biznesowej i kwestii zrównoważonego rozwoju?

WSKAŹNIKI I CELE

12. Czy w organizacji przyjęto polityki mające na celu zapobieganie lub łagodzenie wpływu na otoczenie, takie jak polityka środowiskowa dotycząca zmian klimatu?


 

13. Czy określono plan działania w kontekście wdrażania celów polityk zrównoważonego rozwoju?


 

14. Czy zdefiniowano wskaźniki z zakresu zrównoważonego rozwoju, które są wykorzystywane do realizacji działań mających na celu zapobieganie lub łagodzenie wpływu organizacji na otoczenie, np. wskaźnik całkowitego zużycia energii?


 

15. Czy określono cele związane ze zrównoważonym rozwojem, uwzględniając wykorzystywane wskaźniki?


 

1. Czy Państwa organizacja spełnia co najmniej 2 z 3 kryteriów lub przewiduje, że spełni je do końca 2024 roku?

• Średnioroczne zatrudnienie powyżej 250 osób
• Roczny obrót netto przekraczający 50 milionów euro
• Suma bilansowa przekraczająca 20 milionów euro


 

2. Czy sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju lub niefinansowa obejmuje całą organizację, uwzględniając sprawozdawczość finansową, agregację danych, konsolidację i spółki zależne?

ŁAD KORPORACYJNY

3. Czy w Państwa organizacji realizowany jest ustrukturyzowany proces zarządzania kwestiami zrównoważonego rozwoju w kontekście zarządzania wpływem i ryzykiem oraz formy informowania?


 

4. Czy w Państwa organizacji istnieje oficjalny proces informowania Zarządu, Rady Nadzorczej i ich komitetów na temat kwestii zrównoważonego rozwoju, takich jak wpływ organizacji na otoczenie, zagrożenia, szanse oraz monitorowanie polityk?


 

5. Czy określono zasady, według których Zarząd, Rada Nadzorcza i ich komitety uwzględniają otrzymane informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju podczas przeglądu strategii, podejmowania decyzji inwestycyjnych lub biznesowych?


 

6. Czy kwestie zrównoważonego rozwoju zostały uwzględnione w systemach motywacyjnych Rady Nadzorczej, Zarządu i ich komitetów?


 

7. Czy w organizacji przeprowadzono procedury należytej staranności, takie jak analiza wpływu organizacji na otoczenie w obszarach ESG (środowisko, społeczeństwo, zarządzanie), obejmując cały łańcuch wartości?


 

8. Czy w organizacji wdrożono system zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej w odniesieniu do procesu sprawozdawczości z zakresu ESG?

STRATEGIA

9. Czy w Państwa organizacji przeprowadzono ocenę gotowości do raportowania zgodnie z wymaganiami Dyrektywy CSRD, tj. analizę luk?


 

10. Czy proces analizy podwójnej istotności jest powiązany z ogólnym procesem zarządzania ryzykiem w organizacji?


 

11. Czy w Państwa organizacji zdefiniowano najważniejsze aspekty związane z zrównoważonym rozwojem na podstawie analizy podwójnej istotności?


 

12. Czy organizacja prowadzi dialog z interesariuszami i uwzględnia ich opinię w kontekście strategii biznesowej i kwestii zrównoważonego rozwoju?

WSKAŹNIKI I CELE

13. Czy w organizacji przyjęto polityki mające na celu zapobieganie lub łagodzenie wpływu na otoczenie, takie jak polityka środowiskowa?


 

14.Czy określono plan działania w kontekście wdrażania celów polityk zrównoważonego rozwoju?


 

15. Czy zdefiniowano wskaźniki z zakresu zrównoważonego rozwoju, które są wykorzystywane do realizacji działań mających na celu zapobieganie lub łagodzenie wpływu organizacji na otoczenie, np. wskaźnik całkowitego zużycia energii?


 

16. Czy określono cele związane ze zrównoważonym rozwojem, uwzględniając wykorzystywane wskaźniki?


 

 

Result


 

Result

Result

Jeszcze masz chwilę na ocenę Twojej zgodności z CSRD, ale napisz do nas i sprawdź, jakie kroki podjąć by w przyszłości nic Cię nie zaskoczyło.

Pozostańmy w kontacie! Jeśli masz chwilę na ocenę Twojej zgodności z CSRD, napisz do nas i skonsultuj Twój wynik! Dowiedz się, jakie kroki podjąć by w przyszłości nic Cię nie zaskoczyło!

Sprawdź, CZY JESTEŚ ZGODNY Z CSRD
Miejsce na Twoje pytanie
* Pola wymagane

Nowa dyrektywa UE w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) to przełom w raportowaniu dotyczącym zrównoważonego rozwoju.

Dyrektywa CSRD wywrze znaczący wpływ na sposób monitorowania, mierzenia i raportowania wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju przez objęte nią podmioty. Wymogi dotyczące odpowiedzialności i transparentności przyniosą także korzyści w postaci większej efektywności biznesowej. CSRD stanowi pierwszy instrument regulacyjny, który pozwoli umocnić zrównoważony rozwój i zagwarantować rozwój przyszłych pokoleń dzięki przyjęciu holistycznego podejścia do ESG na bardzo szerokim i szczegółowym poziomie.

Dyrektywa wyznacza nowe standardy i obowiązki w zakresie sprawozdawczości dotyczącej ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (ESG) dla przedsiębiorstw działających w Europie, wykorzystując te same metodologie, jednostki i cyfrową bazę danych. Skupia się nie tylko na ujawnianiu wyników, lecz także na przyszłej strategii i modelowaniu scenariuszy pod kątem skutecznego zarządzania ryzykiem ESG. To pierwsze tego typu rozwiązanie, które skutecznie usprawni ujawnianie informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Będą one spójne, porównywalne i wiarygodne oraz staną się elementem procesu decyzyjnego inwestorów.

OCHRONA ŚRODOWISKA

  • ESRS E1: Zmiana klimatu
  • ESRS E2: Zanieczyszczenia
  • ESRS E3: Zasoby wodne i morskie
  • ESRS E4: Bioróżnorodność i ekosystemy
  • ESRS E5: Wykorzystanie zasobów i gospodarka o obiegu zamkniętym

52 wymogi dotyczące ujawniania informacji

POLITYKA SPOŁECZNA

  • ESRS S1: Zatrudnienie
  • ESRS S2: Pracownicy w łańcuchu wartości
  • ESRS S3: Otoczenie społeczne
  • ESRS S4: Konsumenci i użytkownicy końcowi

44 wymogi dotyczące ujawniania informacji

ŁAD KORPORACYJNY

  • ESRS G1: Ład korporacyjny, zarządzanie ryzykiem i kontrola wewnętrzna
  • ESRS G2: Praktyki biznesowe

52 wymogi dotyczące ujawniania informacji

 

Jakie zmiany wprowadza CSRD?

Dyrektywa CSRD to rozporządzenie, które wprowadza zmiany w zakresie ujawniania i raportowania przez przedsiębiorstwa danych z obszaru ESG. Zastąpi dyrektywę w sprawie sprawozdawczości niefinansowej (NFRD).

Kogo dotyczy dyrektywa CSRD?

Wszystkie duże i średnie przedsiębiorstwa będą ponosić publiczną odpowiedzialność za wpływ, jaki wywierają na ludzi i środowisko. Poprawi się jakość, spójność i wiarygodność danych dotyczących ESG, co z kolei pozwoli na przepływ kapitału do zrównoważonych projektów.

Nowe elementy, które wprowadza CSRD:

  • Szczegółowość i zakres sprawozdawczości w zakresie ESG
  • Podwójna istotność – główne zagrożenia dla zrównoważonego rozwoju, jakie stwarza przedsiębiorstwo, i jego wpływ na środowisko
  • Informacje dotyczące przyszłości, w tym cele zrównoważonego rozwoju i wskaźniki KPI
  • Informacje dotyczące ładu korporacyjnego, w tym zarządzania głównymi zagrożeniami w zakresie ESG
  • Sprawozdawczość w cyfrowej bazie danych z oznaczonymi danymi w zakresie ESG

Kto podlega raportowaniu CSRD?

Dyrektywa CSRD wprowadza rozszerzenie zakresu firm, które podlegają ujawnieniu i raportowaniu danych z obszaru ESG. W ramach nowego rozporządzenia zaliczać się do nich będą także:

  • Wszystkie duże przedsiębiorstwa spełniające 2 z 3 kryteriów:

  1. Obrót > 40 mln EUR

  2. Aktywa ogółem > 20 mln EUR

  3.  > 250 pracowników

  • Wszystkie przedsiębiorstwa notowane na rynkach regulowanych UE (z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw)

  • MŚP notowane na rynkach regulowanych (10–250 pracowników)

  • Przedsiębiorstwa spoza UE notowane na rynkach regulowanych UE

Z raportowania CSRD zwolnione są spółki zależne, gdy jednostka dominująca (spoza UE) spełnia obowiązek.

Wypełnij formularz kontaktowy
Jak możemy Ci pomóc?
Proszę zaznaczyć przynajmniej jedną opcję wyboru

Zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.

* Pola wymagane